Ekran szczegółów informacji - sprawa
Pobierz dane XMLSprawa: Postępowanie w sprawie zastosowania procedury zobowiązania do leczenia odwykowegoDrukuj informacjęSprawa: Postępowanie w sprawie zastosowania procedury zobowiązania do leczenia odwykowegoSzczegóły informacji
Postępowanie w sprawie zastosowania procedury zobowiązania do leczenia odwykowego
Niniejszy dokument jest wersją archiwalną.
Wydział: Urząd Stanu Cywilnego i Referat Spraw Organizacyjnych
Ogłoszono dnia: 2016-04-07 15:19:11
Termin załatwienia
bez zbędnej zwłoki, nie później jednak niż w ciągu 1 miesiąca od daty złożenia wniosku do 2 miesięcy, sprawy skomplikowane powyżej 2 miesięcy
Osoba kontaktowa
Teresa Kozicka
Miejsce załatwienia
Urząd Gminy Dywity - Miejsce złożenia dokumentów
11-001 Dywity, ul. Olsztyńska 32, SEGMENT A, Biuro Obsługi Interesanta
11-001 Dywity, ul. Olsztyńska 32, SEGMENT A, Biuro Obsługi Interesanta
Telefon kontaktowy
89 524 76 45
Adres e-mail
sp2@ugdywity.pl
Sposób załatwienia
- Przyjęcie zgłoszenia o przypadku wystąpienia nadużywania alkoholu z jednoczesnym wytępieniem przesłanek z art. 24 ustawy. Żeby zgłosić osobę na leczenie odwykowe, należy wypełnić wniosek i złożyć go do Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Wniosek może złożyć dowolna osoba lub instytucja (np. Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej, policja, prokuratura, szkoła, zakład pracy, kurator, zespół interdyscyplinarny), która wie o osobie nadużywającej alkoholu i powodującej rozkład życia rodzinnego, demoralizacji nieletnich, uchylającej się od pracy albo systematycznie zakłócającej spokój i porządek publiczny.
- Wezwanie na rozmowę osoby, co do której wpłynęło zgłoszenie i pouczenie jej o konieczności zaprzestania działań wymienionych w art. 24 ustawy i/lub poddania się leczeniu odwykowemu.
- Jeżeli osoba wezwana nie zgodzi się dobrowolnie poddać leczeniu, a wstępne czynności przeprowadzone w sprawie uzasadniają kontynuowanie postępowania, osoba taka kierowana jest na badanie przez biegłych (psycholog i psychiatra), w celu wydania opinii w przedmiocie uzależnienia od alkoholu i wskazania rodzaju zakładu leczniczego (art. 25 ustawy)
- Przygotowanie dokumentacji związanej z postępowaniem sądowym (art. 26 ust. 3 ustawy), do której należą: opinia wydana przez biegłych, protokół z rozmowy z osobą zgłaszającą do komisji przypadek nadużywania alkoholu, protokół z rozmowy z osobą uzależnioną od alkoholu, o ile do takiej rozmowy doszło, dokumenty pochodzące z wywiadu środowiskowego, inne informacje w sprawie, takie jak np. informacje od policji. Jeżeli osoba uzależniona nie stawiła się na rozmowę w terminie wskazanym przez komisję, ani też na badanie przez biegłych do wniosku dołącza się informację o podjętych w tej sprawie czynnościach.
- Złożenie wniosku o wszczęcie postępowania do Sądu Rejonowego właściwego miejscu zamieszkania lub pobytu osoby, której postępowanie dotyczy
Miejsce odbioru
Urząd Gminy Dywity, Referat Spraw Obywatelskich i Organizacyjnych, pokój Nr 32, Segment C, tel: 89 524 76 45
Wymagane Dokumenty
Wniosek o objęcie leczeniem odwykowym - zał. nr 1
Czas realizacji
Postępowanie wszczyna się bez zbędnej zwłoki, nie później jednak niż w ciągu 1 miesiąca od daty złożenia wniosku do 2 miesięcy, sprawy skomplikowane powyżej 2 miesięcy.
Termin uzależniony jest również od terminarza posiedzeń Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.
Termin uzależniony jest również od terminarza posiedzeń Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.
Decyzja Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Dywitach o umorzeniu postępowania, zawieszeniu, skierowaniu na leczenie odwykowe, skierowaniu sprawy do Sądu Rejonowego w Olsztynie lub inna – według standardowej procedury postępowania Komisji.
Opłaty
Nie podlega opłacie
Tryb odwoławczy
Nie przysługuje
Uwagi
Wniosek do pobrania zał. nr 1, lub w Urzędzie Gminy, 11-001 Dywity ul. Olsztyńska 32, pokój nr 32, Segment C
Podstawa prawna
Art.4 ust. 3, oraz art. 24-26 ustawy z dnia 26 października 1982 r. O wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (t.j. Dz. U. z 2015 roku, poz. 1286 , z późn. zm.).