Rejestr zmian
Szczegóły informacji
Tytuł nie wyświetlany dla informacji
Akapit nr - brak tytułu
Ustawa o pomocy osobom uprawnionym do alimentów z dnia 7 września 2007r. (Dz.U. 08 Nr 134, poz. 850).
Uważając, że dostarczanie środków utrzymania osobom, które nie są w stanie samodzielnie zaspokoić swoich potrzeb, a w szczególności dzieciom, jest w pierwszej kolejności obowiązkiem wskazanych w Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym członków ich rodziny, konstytucyjna zasada pomocniczości nakłada na państwo obowiązek wspierania jedynie tych osób ubogich, które nie są w stanie samodzielnie zaspokoić swoich potrzeb i nie otrzymują należnego im wsparcia od osób należących do kręgu zobowiązanych wobec nich do alimentacji, wspieranie osób znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej z powodu niemożności wyegzekwowania alimentów należy łączyć z działaniami zmierzającymi do zwiększenia odpowiedzialności osób zobowiązanych do alimentacji.
Świadczenia wypłacane z funduszu alimentacyjnego otrzyma:
- osoba samotnie wychowującą dziecko, które uprawnione jest do świadczenia alimentacyjnego, jeżeli egzekucja alimentów jest bezskuteczna, (osoba samotnie wychowująca dziecko – oznacza to pannę, kawalera, osobę pozostającą w separacji orzeczonej prawomocnym wyrokiem sądu, osobę rozwiedzioną, wdowę lub wdowca, jeżeli wspólnie nie wychowuje dziecka z ojcem lub matką dziecka).
- osoba uczącą się (pełnoletnia, niepozostająca na utrzymaniu rodziców w związku z ich śmiercią lub z zasądzeniem od rodziców na jej rzecz alimentów) – również tylko w przypadku nieskutecznej egzekucji.
Świadczenia wypłacane z funduszu alimentacyjnego przysługuje:
- do ukończenia 18 roku życia przez osobę uprawnioną,
- do ukończenia 25 roku życia, w przypadku gdy osoba uprawniona uczy się w szkole lub szkole wyższej albo w przypadku posiadania orzeczenia o znacznym stopniu niepełnosprawności- bezterminowo.
Wysokość dochodu rodziny w przeliczeniu na osobę, uprawniająca do ubiegania się o zaliczkę alimentacyjną, nie może być większa niż 725,00 zł.
Świadczenia wypłacane z funduszu alimentacyjnego nie przysługuje, jeżeli osoba uprawniona (dziecko):
- przebywa w instytucji zapewniającej całodobowe utrzymanie albo w rodzinie zastępczej,
- jest pełnoletnia i posiada własne dziecko,
- zawarła związek małżeński.
Wysokość świadczenia z funduszu alimentacyjnego przysługują w wysokości bieżąco ustalonych alimentów, jednakże nie wyżej niż 500,00 zł.
JAK UBIEGAĆ SIĘ O ZALICZKĘ ALIMENTACYJNĄ
Postępowanie w sprawie o przyznanie świadczeń z funduszu alimentacyjnego wszczyna się na podstawie wniosku o ustalenie prawa do świadczeń z funduszu alimentacyjnego. Druk wniosku można pobrać w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Dywitach przy ul. Olsztyńskiej 32 (pok. 24 i 15).
Ustalenie prawa do zaliczki następuje na wniosek:
- osoby uprawnionej do zaliczki,
- przedstawiciela ustawowego osoby uprawnionej,
- opiekuna prawnego osoby uprawnionej.
Prawo do świadczeń ustala Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej począwszy od miesiąca, w którym został złożony wniosek wraz z wymaganą dokumentacją, do końca okresu zasiłkowego. GOPS wydaje decyzję administracyjną o przyznaniu świadczeń na podstawie:
- wniosku o przyznanie świadczeń,
- zaświadczenia komornika sądowego o bezskuteczności egzekucji świadczeń alimentacyjnych i wysokości wyegzekwowanych świadczeń alimentacyjnych,
- informacji sądu okręgowego o stanie egzekucji lub zaświadczenia zagranicznej instytucji egzekucyjnej o stanie egzekucji świadczeń alimentacyjnych,
- oświadczenia wnioskodawcy:
- iż osoba uprawniona nie przebywa w instytucji zapewniającej całodobowe utrzymanie albo w rodzinie zastępczej, nie zawarła związku małżeńskiego, nie jest uprawniona do zasiłku rodzinnego na własne dziecko,
- o przekazaniu komornikowi sądowemu wszystkich znanych mu istotnych informacji niezbędnych do prowadzenia postępowania egzekucyjnego wobec dłużnika alimentacyjnego,
- innych niezbędnych dokumentów określonych w przepisach o świadczeniach rodzinnych, w tym zaświadczeń lub oświadczeń stwierdzających wysokość dochodu rodziny.